Ekonomi

Türk Telekom yılın ilk yarısında 7 milyar TL yatırım yaptı

Türk Telekom’un konsolide gelirleri 2023’ün ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %67,2 artarak 17,9 milyar oldu  TL, konsolide gelirleri ise yılın ilk altı ayında 33,2 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılının ikinci çeyreğinde 6,0 milyar TL olan FAVÖK, yılın ilk yarısında 10,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Türk Telekom’un yatırım harcamaları ise yılın ilk yarısında bir önceki yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL’ye ulaştı.

 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etme vizyonuyla hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Yetkinliklerimize olan inancımızla 2023 tahminimizi yukarı yönde revize ediyoruz. Yılın sonunda; Yıllık konsolide faaliyet gelirlerindeki artışı yaklaşık yüzde 67-70, FAVÖK’ü yaklaşık 25-27 milyar TL ve yatırım harcamalarını yaklaşık 19-21 milyar TL aralığında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Önal, “Yılın ilk yarısında sürdürülebilirliğin temel ilkeleri çerçevesinde; Enerji verimliliğine odaklanarak bu alanda birçok projenin mimarı olduk. Kendi enerjimizi üretebilme anlayışımızla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarımız devam etmektedir. Bugüne kadar ürettiğimiz çözüm ve hizmetler ile; Ülkemize ve sektörümüze değer katarken üstlendiğimiz bu misyonu yılın ikinci yarısında da sürdüreceğiz.”

Türk Telekom, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom, 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam 7 milyar TL yatırım yaptı. 2023 yılının ilk yarısının sonunun getirdiği prestij ile toplam abone sayısı 52,4 milyon, sabit genişbant abone sayısı 15 milyon, taşınabilir abone sayısı ise 25,6 milyon oldu. Türk Telekom’un fiber abone sayısı yılın ilk yarısında 720 bin net kazanımla 12,2 milyona ulaştı. Sabit genişbant bazında fiber abone payı yüzde 81,9’a yükseldi. Türk Telekom’un fiber şebeke uzunluğu yılın ilk yarısında 419 bin km’ye, geçen yılın aynı döneminde 30,8 milyon olan fiber hane kapsama alanı ise 2023’ün ilk yarısında 32 milyona ulaştı.

Yılın ikinci çeyreğinde yukarı yönlü bir performans sergileyen Türk Telekom’un konsolide gelirleri 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 67,2 artarak 17,9 milyar TL’ye ulaşırken, ilk altı ayın prestijiyle konsolide gelirleri 33,2 milyar TL oldu. 2023 yılının ikinci çeyreğinde FAVÖK’ünü (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 6,0 milyar TL’ye çıkaran Türk Telekom’un yılın ilk altı aylık FAVÖK’ü 10,8 milyar TL oldu. Türk Telekom’un faaliyet kârı ise ikinci çeyrekte yıllık %35,1 artışla 3,4 milyar TL’ye, yılın ilk yarısında ise faaliyet kârını 5,5 milyar TL’ye yükseltti.

Yıl sonu beklentileri üst gerçeği revize edildi

Türk Telekom yılsonu tahminlerini yukarı yönlü revize etmiş; Konsolide faaliyet gelirlerinin yıllık yaklaşık yüzde 67-70 oranında artmasını, FAVÖK’ün yaklaşık 25-27 milyar TL, yatırım harcamalarının ise yaklaşık 19-21 milyar TL olmasını bekliyor.

Türk Telekom CEO’su  Ümit Önal Türk Telekom, finansal sonuçları değerlendirirken, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla herkes için erişilebilir iletişim ve teknoloji çözümleri sunma çalışmalarını sürdürüyor. 2. çeyrekte konsolide gelirlerimiz güçlü büyüme ivmesini sürdürerek 17,9 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk yarısında yatırım harcamalarımız bir önceki yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL’ye ulaşırken, esas faaliyet kârımız 2023 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 2019’a ulaştı. 3.4 milyar TL. Yılın ilk yarısında enflasyondaki yavaşlamanın ve deprem etkilerinin kademeli olarak azalmasının performans göstergesini olumlu etkilediğini belirten Önal, “Sabit genişbant segmenti 2018 yılı itibarıyla hareketli bir döneme girmeye hazırlanırken ikinci yarıda mobil temel performans göstergelerindeki sürekli iyileşme, stratejimizin başarısını ve pazardaki güçlenen konumumuzu ortaya koydu.Bu bakış açısıyla, yetkinliklerimize duyduğumuz güvenle 2023 tahminimizi yukarı doğru revize ediyoruz.

Yılın başında Türkiye’yi derinden sarsan depremlerin ardından bölgede yatırımlarına ve çalışmalarına devam ettiklerini belirten Önal, şöyle devam etti: “Türkiye, yılın başında ülkemizi vuran depremlerin yarattığı büyük tahribatı aşmak için yılmadan çalışıyor. yıl. Türk Telekom olarak bu çalışmaların ön saflarında yer aldık. Bir yandan operasyonlarımızda zararı tamamen ortadan kaldırmak ve konteyner/çadırkent gibi yeni yaşam alanları kurmak için sahada çalışmalarımıza devam ederken, diğer yandan abonelerimize sunduğumuz avantajlarla bölgeye destek oluyoruz. , bölgesel kampanyalar ve sosyal sorumluluk projeleri. Ülkemizin dijital dönüşümünün öncüsü olmanın sorumluluğuyla hareket ediyor; ‘Türkiye için Değer’ anlayışıyla projeler yürütüyoruz. Bu kapsamda attığımız en değerli adımlardan biri de başlattığımız istihdam projesi oldu. Yeni işe alımlarımızda depremden etkilenen vatandaşlarımıza öncelik vererek; Mühendislerinden teknisyenlerine, finans uzmanlarından stajyer ekibimize kadar her kademe ve durumdaki iş başvurularında önceliğimiz şokun etkilerini bir nebze de olsa azaltmaya çalışmak oldu. Şirketimizin insan odaklı yaklaşımı sarsıntı bölgesinde kendini gösterdi.”

“419 bin kilometrelik fiber altyapımızla Türk Yüzyılındayız”

Türk Telekom’un bir diğer değerli odak noktasının da Türkiye’nin hızlı dijitalleşmesini sağlayan fiber yatırımları olduğuna işaret eden Önal, Türkiye’nin her noktasına yüksek teması ulaştırmayı görev edinerek fiber yatırımlarına kararlılıkla devam ettiklerini vurguladı. Önal, “Elyaf alanındaki yatırımlarımıza son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile devam ediyoruz. 2023 yılının ilk yarısında fiber abone sayımız 12,2 milyona ulaşırken, FTTC (Fiber to the Field Cabinet) abone sayımız 8,4 milyona, FTTH/B (Fiber to the Home/Bina) abone sayımız ise 3,8 milyona yükseldi. Sabit genişbant bazında fiber abone payı yüzde 81,9’a yükseldi. Fiber ağımız bu yılın ilk yarısında 32 milyon haneyi kapsıyor. Yılın ilk yarısının prestijiyle fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaştı. Türk Yüzyılındaki yüksek teknoloji tecrübemize ek olarak, bu tecrübe ile ileriye taşıdığımız iletişim ve altyapı tecrübemizi odak noktasına alan hizmetlerimizle var oluyoruz. Dijital dönüşümünü tamamlamış, her departmanında kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için ürün ve hizmet sunmayı milli sorunumuz olarak görecek ve bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz.

Fiber alanındaki çalışmaların ve yatırımların altını çizen Önal, FTTH Konseyi’nin Nisan 2023’te yayınladığı ‘Avrupa’da FTTH/B Pazar Panoraması’ raporunda ülkemizin fiber hane erişim durumuna ilişkin çok olumlu göstergelerle karşılaşıldığını belirtti. Önal, “Raporda; Türkiye’nin 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın ardından Avrupa’da 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Nitekim Türk Telekom olarak 2023 yılının ilk yarısının prestijiyle Türkiye’de 32 milyon hanede FTTH/B/C fiber ile istisnasız varız. Türkiye’nin fiber gücü Türk Telekom olarak fiberi binaya taşımak için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Sonsuza dek söylediğimiz gibi ‘ülkenin bir şehrinde değiliz, her şehrindeyiz!’ Bu kapsamda abonelerimizin fiber ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Müşteri deneyimi memnuniyet performansı son üç yılın en yüksek seviyesinde

Bağımsız araştırma firması Ipsos’un yaptığı araştırmaya göre; Türk Telekom’un sabit internet müşteri memnuniyeti sonuçları da dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Son üç yılın en yüksek seviyesine ulaşan müşteri deneyimi memnuniyet performansı 2023 yılının 2. çeyreğinde yüzde 64,3 oldu. Performans artışında ‘marka iletişimi’ ve ‘bağlantı kalitesi’ndeki artış etkili oldu. Memnuniyette en yüksek artış 70,5 performans ile fiber müşterilerinde görüldü.

İletişim, altyapı ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra farklı alanlarda, her koşulda birçok kesime sundukları iş ve hizmetlerle değer yaratmaya devam ettiklerinin altını çizen Önal, şunları kaydetti: sürdürülebilirlik; Bu alanda özellikle güç verimliliği ve dönüşümüne odaklanan birçok projenin mimarı olduk. Ülkemizin kalkınması adına yeni nesil teknolojileri destekleyen altyapı yatırımları her zaman önceliğimiz olmuştur. Bu noktada; Türkiye’nin 5G hazırlıkları sürecinde 5G’nin vazgeçilmezi olan fiber yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz analizler ve hizmetlerimiz; Başta ülkemiz olmak üzere bölümümüze ve insanımıza getirisi en yüksek yatırımları yaptık. Üstlendiğimiz bu misyonla yılın ikinci yarısında da çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Enerji dönüşümünde sürdürülebilirliğin evrensel ilkeleri ile projeler yürütüyoruz.

teknoloji; İnsanların yaşam kalitesini artırmak ve daha yaşanabilir şehirlerin oluşmasına katkıda bulunmak için kullanan Türk Telekom, bu kapsamda yenilikçi teknolojiler geliştirmektedir. Sürdürülebilirliğin evrensel ilkelerini strateji ve iş modellerine uyguladıklarını belirten Önal, “Türk Telekom Grubu’nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik ajandası doğrultusunda Şirketimiz, önümüzdeki dönemde güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı yapacak. karbon ayak izimizi azaltmak, iklim risk yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmaktır. hızlandırmayı planladığını duyurduk. Bu gündem kapsamında Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ), ilgili mevzuat çerçevesinde Türk Telekom’a tahsis edilen heyet gücünü 317,8 MWe’den 405,8 MWe’ye çıkardı. GES yatırımlarımızı Diyarbakır, Ağrı ve Sivas illerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiraladığımız araziler üzerine yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz inisiyatiflerle Türk Telekom Grubu’nun sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda değerli bir adım atacağımıza inanıyoruz. ‘Türkiye’ye Değer’ çatısı altında; teknolojinin bize sunduğu tüm imkanları sürdürülebilir bir yaklaşımla seferber ediyoruz. Teknolojinin yaşamlarımızı ve iş yapma biçimlerimizi hızla dönüştürdüğü dünyamızda, geleceğin öncü şirketleri yeşil teknolojiyi benimseyen ve enerji verimliliğine yatırım yapan şirketler olacak. Bu vizyon doğrultusunda; Kurumsal girişim sermayemiz şirketimiz TT Ventures ile otomotiv sektöründeki elektrifikasyon dönüşümüne katkı sağlamak için stratejik bir adım atarak Elektrikli Araç Şarj Şebekesi projemizi hayata geçirdik. Elektrikli araç kullanıcılarına güvenilir, çevreci ve jeneratörle çalışan kesintisiz bir şarj hizmeti sunmaktan mutluluk duyuyoruz. İnsandan ve teknolojiden aldığımız ilhamla daha yeşil ve daha dijital bir dünya için adım atıyoruz. Bu vizyonla güç verimliliği ve güç dönüşümü çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Sadece Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler kullanıcıların tercihi oldu

Türk Telekom’un TV platformu Tivibu, haziran ayında başlattığı arayüz lansmanıyla, güçlü teknolojik altyapısı sayesinde yayıncılık anlayışını daha da ileriye taşıdığını duyurdu. Sadece Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılanırken, ‘7 güne kadar izlemeyi geri al’ menüsü kullanıcıların en çok tercih ettiği özellik olarak öne çıkıyor. İzleyiciler ayrıca; Tivibu’nun sunduğu özel kanal ve menü özellikleriyle kronometre, klasik televizyon platformlarının sunduğu alışkanlıkların ötesine geçiyor ve ayrıcalıklı bir izleme deneyimi sunuyor. Kullanıcılara sunulan özelliklerin ortasında sırasıyla; Küçük oynatıcı ile aynı anda iki farklı kanalı izleyebilme, cihaz içinde gezinirken izleme deneyimini devam ettirebilme, canlı yayınlarda kullanılabilecek alt yazı/dil seçeneği kombinasyonları ve IMDB skor entegrasyonunu içermektedir. içerik tercihinde bir referans noktası.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

sabanozuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler