Haber

Rusya’dan Türkiye’nin ‘garantör’ teklifine ilişkin açıklama

Türkiye’nin İsrail-Filistin çatışmasının taraflarına garantörlük teklifine ilişkin konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, Moskova ve Ankara’nın diplomatik kanallardan temas halinde olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye’nin İsrail-Filistin meselesinin çözümüne ilişkin garantör teklifini yorumlayan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Grushko, “Mevcut durumda diplomatik kanallar devreye girmiştir. Tüm ortaklarımızla, tüm aktörlerle iletişim halindeyiz. Rusya’nın tutumu malum, burası Rusya’dır.” “Bu, Başkan Putin ve Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarında ortaya çıktı” dedi.

Sputnik’in haberine göre Gruşko, Rusya’nın, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu kararları doğrultusunda iki devletin kurulmasına dayalı temel sorunu çözmeden bölgedeki krizi aşmayı mümkün görmediğinin altını çizdi.

FİDAN, ‘GARANTÖR ÜLKELERİN SORUMLULUK ALMASI GEREKİYOR’ DEDİ

Türkiye’nin bölge barışı için garantörlük formülü önerdiğini anlatan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin tarafına garantör olacak ülkelerin bölgeden olması gerektiğini vurguladı. Fidan, “Buna Türkiye de dahildir. Diğer ülkeler de İsrail’e garantör olmalıdır. Her iki tarafın da mutabakata vardığı bir anlaşmaya varıldığında, garantör ülkeler de bunun gereklerini yerine getirme sorumluluğunu üstlenmelidir” diyerek, kalıcı barışın ancak bu şekilde sağlanacağına işaret etti. meydana gelmek. (DIŞ HABER)

haberagacoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu